Tudástár / Jogosítvány / A B-kategóriás vezetői engedély megszerzésének lépései

A B-kategóriás vezetői engedély megszerzésének lépései

2022.06.10. Ujj Péter Tamás


Minden egy helyen, amit a jogosítványról, a jogosítványszerzés árairól és a jogosítvány meghosszabbításáról tudnod kell.

Legyél vagy nő, fiatal vagy kisebb férfi fiatal, a jogosítvány megszerzése egy nagyon fontos célod és hatalmas kihívás is egyszerre. A jogosítvány megszerzését körüllengő kérdések útvesztőjében ember a talpán, aki képes megtalálni a tökéletes iskolát és a lehető leghamarabb, a lehető legkevesebb pénzért vizsgálja meg a tanfolyamot és minden hiba nélkül elsőre letenni a jogosítványt. Összeszedtük az összes fontos tudnivalót, hogy a lehető legkevesebb stresszel vészelhesd át ezt a különösen izgalmas időszakot.

Alapvető feltételek

A vezetői engedély megszerzése szerencsére nincs túl sok feltételhez kötve, az emberek jelentős mennyiségének ma lehet jogosítványa. Talán túl megengedő is a rendszer, mivel az alapvető egészségügyi feltételeknek és az életkori elvárásoknak megfelelve csupán el kell végezni a tanfolyamot, majd sikerrel le kell vizsgázni a különböző „tárgyakból”, és kézhez is kaphatod a jogosítványokat.

Az alapvető testi és szellemi adottságok mellett, az orvosi vizsgálat keretein belül vizsgálnak, az alapfokú iskolázottság is alapkövetelmény Magyarországon. Jelenleg csak kezdik el a tanfolyamot, akik már elmúltak 16,5 évesek és azok is a 8 általános elvégzését (vagy a folyamatban lévő hat, illetve nyolc osztályos gimnáziumi tanulmányokat) igazoló dokumentummal. 

A legjobb autósiskola kiválasztása

Különböző szempontok alapján érdemes megvizsgálni egy adott intézményt, mint például az ár, a tanfolyam kezdetének időpontja, az elméleti oktatás helyszíne, gépjárműpark és természetesen figyelembe kell venni az iskoláról fellelhető véleményeket, ajánlásokat. Ha megtaláltad a legjobb autós iskolát, akkor csak be kell iratkozni és meg kell kötni a tanulmányi szerződést. 

autós iskola

Az autós iskolában nagy segítséget nyújt a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium honlapja, ahol negyedéves bontásban elérhető az autósiskolák általános teljesítményének statisztikái, mint például az óraszám vagy a vizsga sikerességi mutató, ahol látható, hogy a tanulók hány százaléka sikeres eddigi forgalmi vizsgát és kapja kézhez adását. .

A KRESZ-tanfolyam

Az elméleti oktatás keretében bejelentett ma már személyes jelenlétet nem kívánó online formában is lehet végezni, megismerni veled az autóvezetésre vonatkozó alapismereteket, jogszabályokat, a legfontosabb műszaki és üzemeltetési ismereteket. A tantermi oktatás előírás szerint 28 órából áll (1 óra = 45 perc), amely 18 óra KRESZ-oktatásra (jogszabályok), 6 óra vezetés elméletre és 4 óra műszaki ismeretekre oszlik.

Az elméleti tanfolyamot kiegészítendő, még a vizsga előtt érdemes felkeresni azokat az internetes oldalakat, ahol gyakorlófeladatok várnak rád, hogy a KRESZ-vizsgára biztosan felkészülten érkezz. Fontos információ, hogy az elméleti tanfolyamot lezáró KRESZ-vizsgát csak az tehet, aki elmúlt 16 éves és 9 hónapos.

Az orvosi vizsgálat

Az alkalmassági vizsgálatra még az elméleti tanfolyam alatt kell menned, mert a KRESZ-vizsgára bocsátás orvosi feltételei között szerepel az egészségügyi alkalmasság igazolásának megléte is. Az orvosira rendszerint az iskola által megszervezett időpontban kerül sor, ára 7 - 10 000 Ft körül alakul, de a háziorvosod is kiállíthatja a megfelelő papírt.

„A közúti járművezetők egészségügyi alkalmassági vizsgálatának célja annak megállapítása, hogy a közúti járművezető jelöltnek, illetőleg a közúti járművezetőnek nincs olyan betegsége, testi vagy szellemi, illetőleg érzékszervi fogyatékossága, amely a közúti járművezetésre egészségi szempontból alkalmatlanná teszi; továbbá azoknak a feltételeknek, az illetőleg korlátozásoknak a meghatározása, amely mellett a vizsgált betegség személye, teszt vagy érzékszervi fogyatékosság fennállása esetén fennáll a közúti jármű” – fogalmaz az idevágó jogszabály.

A KRESZ-vizsga

Az elméleti oktatás után következik a KRESZ-vizsga, ahol előre kiválasztott időpontban a Közlekedési Hatóság által kijelölt vizsgahelyszínen kell adnod az eddig megszerzett tudásodról. Nagyon fontos, hogy az első tanítási naptól számított 9 hónapon belül el kell menned vizsgázni, mert ha ez a feltétel nem teljesül vagy az említett naptól számítva 12 hónapon belül nem teszel sikeres vizsgát, akkor az érvényes jogszabályok szerint a teljes elméleti tanfolyamot meg kell ismételni.

A vizsgán 55 kérdésre kell sikerrel válaszol a számítógépen, a teszt kitöltése során semmilyen segítséget nem vehet igénybe. Kérdés 1 perc áll rendelkezésre a megfelelő választ igényhez. Összesen 75 pontot lehet összegyűjteni, a hibák maximálisan értéke pedig 10 pont lehet, azaz, ha nem sikerül elérni a 65 pontot, akkor a vizsga sikertelen eredménnyel zárul. 

kresz-táblák

A vizsga során azt igyekeznek letesztelni, hogy mennyire sikerült széleskörűen, mindenre kiterjedően elsajátítanod az elméleti anyagot. A kérdések között találsz majd jogszabályokra vonatkozóakat, de lesznek forgalmi szituációkat bemutató képek és rövid videók, valamint a műszaki ismereteidről is számot kell adni majd adnod.

Az oktató és az autó kiválasztása

Betöltött 17. életév, igazolt alkalmasság és sikeres KRESZ-vizsga után kezd orvosdhet végre a vezetés, a tanfolyam legizgalmasabb része. A legtöbb iskola lehetőséget biztosít arra, hogy kiválaszd a számodra leginkább szimpatikus oktatót és autót. Ne lepődj azonban meg, ha azonnal nem tudsz majd elkezdeni vezetni, mert előfordulhat, hogy egy-egy oktatóhoz sokan járnak és csak később tud téged is felvenni a tanulói közé!

A tanulóknak ma már lehetőségük van automata váltóval szerelt gépjárművön vezetni és később azon vizsgázni, ekkor azonban a kézhez vezetői engedélyben szerepel fog egy korlátozás, amely szerint a kizárólag automata sebességváltóval rendelkező autót vezethet legálisan. Aki ilyen autón szeretne vezetni tanulni, még a tanfolyam elindulása előtt érdeklődjön, hogy az adott iskolánál van-e egyáltalán lehetőség erre!

Az oktató kiválasztása nem jelent örökéletű elkötelezettséget, ha a tanfolyam során minden szakmai vagy személyes ellentét alakulna ki köztetek, lehetőség van új oktatót kérni. Sőt ez magára az iskolára is vonatkozik, átkérheted magad egy másik intézménybe, ha úgy látod jónak. Ekkor azonban nem felejtsd el kikérni a törzslapodat az iskolától, amely igazolja, hogy pontosan mit végeztél el eddig, hány órát kell még venned.

A tanfolyam gyakorlati része

Az előírásoknak megfelelően minden B-kategóriás jogosítványra vágyónak összesen legalább 29 órát (1 óra = 50 perc) és ezalatt legalább 580 kilométert kell levezetnie. Amíg ezen feltételek nem teljesülnek, addig a tanuló nem jelentkezhet a forgalmi vizsgára. A gyakorlati órák rendszerint két részből, először az autó kezelésével és az alapvető manőverekkel kell megismerkedni, mint például a gyorsítás, lassítás, kanyarodás, parkolás, szlalom stb., majd amikor már ezek magabiztosan mennek, következhet a vezetés a forgalomban.

A 29 órás gyakorlati tanfolyam úgy épül fel, hogy az első 9 órát az alapoktatás teszi, amely során a tanuló biztonságos körülmények között (rendszerint forgalomtól elzárt területen, például tanpályán) megismerkedhet az autóval, kezelésével és elsajátításával a manőverezés nélkülözhetetlen készségeket. Forgalomba csak az a tanuló mehet ki, akit az oktatója arra alkalmasnak ítél, azaz már a vezetés e fázisában is felmerülhet az extra órák szükségessége.

A fennmaradó 20 órából 14 óra a városi vezetésnek kell kitennie, 4 óra az országúti forgalomban kell eltölteni és legalább 2 óra éjszakai vezetést igényel. A 29 óra letelt után is igaz, hogy aki nem érzi még magát elég magabiztosnak és/vagy az oktató nem tartja még készen a forgalmi vizsgán sikeres szereplést, a további gyakorlóórákat. Ezek ára azonban jellemzően valamivel magasabb, mint a tanfolyam keretében meghatározott óradíjak.

A forgalmi vizsga

Forgalmi vizsgára az jelentkezhet, aki teljesítette a 29 órát és az 580 kilométert, illetve akit az oktatója erre a megmérettetésre alkalmasnak tart. Fontos szabály, hogy sikeres KRESZ-vizsgát követően 2 éven belül a forgalmi vizsgának is sikerülnie kell, különben újra meg kell jelenni az elméleti KRESZ-teszten, amely a teljes elméleti képzés ismételt elvégzését is jelentheti egyben. 

2012. január elseje óta a rutinvizsga már nem része a forgalmi vizsgának. Korábban tanpályán kellett az alapvető manőverek helyes végrehajtásáról tanúbizonyságot tenni a vizsgabiztosban, ma már azonban a forgalmi vizsga keretén belül nézik, hogy a tanuló mennyire kezeli biztos magaan a gépjárművet. 

lány B-kategóriás jogosítvánnyal

A vizsga maga 60 perces, amelyből 50 percnek folyamatos vezetésnek kell lennie. Sikertelen forgalmi vizsga (vizsgák) esetén érdemes pótórákat venni további gyakorlásra, hogy a következő alkalom már sikerrel záruljon. Aki sorozatban az ötödik forgalmi vizsgán sem szerepel sikerrel, annak kötelező Pályalkalmassági Vizsgálaton (PÁV) kell vennie.

A forgalmi vizsga menete

A forgalmi vizsga napján az előre megbeszélt időpontban meg kell jelenni a kijelölt vizsgahelyszínen, ahol találkozik az oktatóddal és a vizsgabiztossal. Az adminisztrációt követő kiválasztásra/kisorsolásra kerül a vizsgaútvonal, majd kezdetét veszi a forgalmi vizsga, amely az alábbi elemekből tevődik össze:

Az autó indulás előtti ellenőrzése

  • hatósági jelzések meglétének az ellenőrzése
  • gumiabroncsok ellenőrzése (megfelelő nyomás, nincs sérülés, min. 1,6mm-es profilmélység, tengelyenként azonos szerkezetű gumik)
  • kormányberendezés ellenőrzése (max 2-4 cm-es holtjáték, nincs kopogás)
  • világító berendezések ellenőrzése
  • üzemifék ellenőrzése álló motornál (fel kell keményednie a pedálút 1/3-nál)
  • ülés beállítása elindulás előtt
  • visszapillantó tükrök beállítás
  • biztonsági öv bekapcsolása
  • motor beindítása
  • tompított fényszóró bekapcsolása
  • “SIKKK-es” elindulás: sebességbe teszed az autót, indexelsz, körülnézel, kéziféket kiengeded, kuplung fel
  • 2-3 méter megtétele után féktesztet kell végrehajtani és hangosan ki kell jelenteni, hogy a fék működőképes

Sikertelen aforgalmi vizsga, tanuló a tanuló:

  • közlekedési szabályt sért,
  • a KRESZ szerinti ellenőrzést nem képes elvégezni,
  • veszélyhelyzet teremt, vagy balesetet okoz,
  • a meghatározott feladatot harmadik javítás után sem képes a megfelelő módon végre-hajtani (pl. parkolás),
  • az üzemi fék hatásosságának ellenőrzését elmulasztja,
  • az irányjelzést vagy a körültekintést elmulasztja,
  • a tervezett haladási iránnyal ellentétes irányban a járművel több mint 50 cm-t elgurul,
  • balesetveszélyes manővere miatt a szakoktatónak kell avatkoznia,
  • a technikai kezelés elvonja a forgalomtól,
  • a sebességváltások közben elrántja a kormányt, vagy haladási irányától hagyja eltérni a járművet (nem képes megtartani),
  • nem képes felvenni a forgalom ritmusát, akadályozza a forgalmat, vagy a vizsga végén túlnyomórészt indokolatlanul lassan halad,
  • rendszeresen kis követési távolságot tartva, zavarja az előtte haladót,
  • sebesség megtévesztő az elsőbbségadás tekintetében,
  • egyenrangú útkereszteződésbe úgy hajt be, hogy elsőbbségadási kötelezettségének nem tudna eleget tenni (fékkészenlét hiánya),
  • durva fékezéssel áll meg az úttesten áthaladó gyalogosok előtt,
  • gyorshajtást, vagy relatív gyorshajtást követ el,
  • nem képes kormányozva irányítani a járművet,
  • elveszti a jármű feletti uralmát,
  • a járművel felhajt a járdára (járdaszegélyre, útpadkára, akár már egy kerékkel is),
  • nem biztonságosan kanyarodik, indokolatlanul benyomja a tengelykapcsoló pedált,
  • indokolatlanul vagy szabálytalanul igénybe veszi a menetirány szerinti bal oldalt,
  • a besorolást, sávváltoztatást szabálytalanul, figyelmetlenül hajtja végre,
  • az útkereszteződésben nem követi a forgalmi sávját,
  • elsőbbségadási kötelezettségének nem tesz eleget,
  • a közlekedési helyzetet nem ismeri fel,
  • nem a közúti jelzéseknek megfelelően közlekedik,
  •  nem megfelelően reagál a gyalogosok viselkedésére,
  • a forgalmi helyzetekről nem tájékozódik, figyelmetlen,
  • rendszeresen akadályozza a forgalmat,
  • megtévesztő irányjelzést ad,
  • a megkülönböztető jelzést használt járművet nem veszi észre, vagy arra nem megfelelően reagál,
  • rendszeresen, blokkolva fékez (a lassulást nem érzékeli), képtelen egyenletes lassításra,
  • a fék- és tengelykapcsoló pedált többször nem a megfelelő sorrendben működteti,
  • várakozás miatt megálláskor a rögzítő fékekkel nem rögzíti a járművet

Elsősegély tanfolyam és vizsga

Sokan hagyják a tanfolyam végére az elsősegély-vizsgát, de jobb hamarabb túl lenni rajta, mert aztán csak húzódik és nem lesz megcsinálva. Ahhoz, hogy valaki vezetői engedélyt szerezzen, követelmény, hogy képes legyen elsősegélyben részesíteni egy esetleges baleset sérültjeit. A 8x45 percből álló tanfolyamot és a vizsgát a Magyar Vöröskereszt szervezi, de az oktatáson nem kötelező részt venni, csupán erősen javasolt. Ha korábbi tanulmányai vagy egyéb tapasztalata nyomán ismeri az alapvető technikákat és rendelkezik a megfelelő elméleti tudással, akkor megfelelő vizsgára van szükség. 

Az adminisztráció

Ha a tanfolyamot és a felsorolt ​​vizsgákat is sikeresen abszolváltad, akkor nincs más hátra, mint elintézni a kapcsolódó adminisztrációt. A forgalmi vizsgát követő 3 munkanap letelte után (ennyi időre van szüksége a Közlekedési Hatóságnak, hogy az adatbázisban rögzítse a sikeres vizsgát tényét) már el is látogathatsz egy Kormányablakba. Vidd magaddal az okmányaidat, a más kategóriákra jogosító vezetői engedélyt (ha van), az orvosi alkalmasságot igazoló dokumentumot és az elsősegély-vizsga sikeres teljesítéséről szóló igazolást. A hatóság8 munkanapon belül postai úton juttatja el hozzád az elkészült jogosítványt.

A B-kategóriás jogosítvány ára, megszerzésének költségei

Azt lehet mondani, hogy ma Magyarországon jellemzően 250 - 300 000 Ft körüli összeggel kell számolni annak, aki jogosítványt akarni. Akinek nem kell kötelezően felül pótórákat venni és elsőre sikerül minden vizsgája, akár 230 000 forintból megúszhatja, de vannak, akik a sok pótóra és az ismételt vizsgák következtében 300 ezer forintnál többet költenek el, mire kézhez kapják a papírjukat.

Jogosítvány ára részletesen (2022-ben) :

KRESZ-tanfolyam ár 30 - 40 000 Ft

Orvosi alkalmassági vizsgálat: 7 - 10 000 Ft (50 éves kor alatt)

KRESZ-vizsga ár: 4 600 Ft

Elsősegély tanfolyam: 12 000 Ft a Magyar Vöröskereszt szervezésében

Elsősegély-vizsga: 8 200 Ft

Gyakorlati tanfolyam díja: 5 - 8 000 Ft/óra x 30 (29 + 1 vizsga) -> 150 - 240 000 Ft

Pótórák díja: 6 000 – 10 000 Ft

Forgalmi vizsga: 11 000 Ft

Jogosítvány kiállítása: 4 000 Ft (az első jogosítvány illetékmentes)

Összesen: 225 - 330 000 Ft (elsősegély tanfolyammal, bukás és pótórák nélkül)

A jogosítvány ára tehát nagyságrendileg 230-350 ezer forint 2022-ben. Akkor viszont eltörlik az üzemanyagár-sapkát, úgy drasztikus áremelkedésre lehet számítani. Némi segítség, hogy létezik állami támogatás a B-kategóriás jogosítvány megszerzésére, igaz, csak azok számára érhető el, akik 2018. július 1. után sikeres KRESZ-vizsgát tettek és a vizsga időpontjában még nem töltöttek be a 20. életévüket. Ők visszaigényelhetik az elméleti tanfolyamot és a vizsga díját a Magyar Államkincstáron keresztül maximum 25.000 forintos értékhatárig! A támogatás iránti kérelem a vizsga sikeres letétele napjától számított egy éven belül terjeszthető elő.

A jogosítvány megszerzéséhez szükséges időben

Az, hogy a tanfolyam mennyi időt vesz igénybe, számos tényezőtől függ. Függ attól, hogy sikeres-e az elméleti tanfolyamot lezáró KRESZ-vizsga, mert ha ismételni kell, nem kap az ember azonnal új időpontot. Ezt követően komoly tényező tényező az ok leterheltsége és az, hogy a tanuló hetente hányszor ér rá a gyakorlati órákra. 

jogosítvány hátlap

A forgalmi vizsgára se azonnal kapsz új időpontot, ha az első sikertelen volt. Összességében az ügyesek akár fél év alatt is megszerezhetik a jogosítványukat, de nem ritka az olyan eset sem, amikor valakinek egy évnél is több időbe telik, mire mindennel végez. 

Mit vezethetek a B-kategóriás jogosítvánnyal?

B-kategóriás jogosítvánnyal az alábbi gépjárműveket lehet vezetni:

  • maximum 3 500 kg-ot kínálnak a legnagyobb össztömegű teher-, és személygépkocsit
  • járműszerelvényt, amely 3 500 kg-ot kapott legnagyobb össztömegű gépkocsiból és 750 kg-os legnagyobb össztömeget meg nem haladó könnyű pótkocsiból áll
  • járműszerelvényt, amely gépből és nehéz pótkocsiból áll, a nehéz pótkocsi legnagyobb össztömege meg a vonó gépkocsi saját tömegét, és az összekapcsolt járművek legnagyobb együttes össztömege sem meg a 3 500 kg-os össztömeget
  • mezőgazdasági vontatót (akár könnyű pótkocsival is)
  • lassú járművet (akár nehéz pótkocsival is)
  • állati erővel vontatott járművet
  • segédmotoros kerékpárt (max. 50 cm3 hengerűrtartalommal és 40 km/órás végsebességgel)
  • quadot
  • moped autót

A kezdő jogosítvány

A hatályos jogszabályok értelmében az első nemzetközi kategória megszerzésétől két évig terjedő vezetői engedélynek a jogosítvány független attól, hogy hány éves az illető. A kezdő vezetői engedéllyel nem vontatható pótkocsi (utánfutó) és motorral sem szállítható utas, másrészt jelenleg nincs érvényben. 

Külföldön vezethet a kezdő jogosítvánnyal, de csak akkor, ha elmúlt már 18 éves. Ahol problémákba ütközhet, az autóbérlés, ugyanis sok esetben megkövetelik a betöltött legalább 21. vagy 25. életévet és legalább 1-2 éves vezetői tapasztalatot. A közösségi autómegosztó szolgáltatók Magyarországon jelenleg egységesen azt írják elő, hogy töltsd be a 18. életévedet és legalább egy éves vezetői tapasztalattal.

Ha már van más kategóriára érvényes jogosítványod

Ha már rendelkezel jogosítvánnyal, például motorkerékpárra, és szeretnél a B-kategóriában is vezetői engedélyt is, néhány pontban egyszerűsödik a folyamatot. Nem lesz szükséged orvosi alkalmassági vizsgálatra (amennyiben érvényes az előző), és elsősegély vizsgát sem kell tenned, hiszen az „örökre” szól. KRESZ-vizsgát azonban mindenféleképpen tenned kell, így a kapcsolódó tanfolyamot is el kell végezni. Sokakban felmerülhet kérdésként, hogy ha a B-kategóriával összefüggő KRESZ-vizsga sikertelenül zárul, vajon elveszítik-e a már több kategóriára érvényes vezetői engedélyeket. A válasz nem, szerencsére ilyenkor nem veszik el a már megszerzett papírt.

A B-kategóriás jogosítvány meghosszabbítása

A vezetői engedély előlapján a 4(b) pontban látható, hogy meddig érvényes a dokumentum, azaz meddig igazolhatod személyazonosságodat vele, de ez nem egyenlő a vezetésre jogosultság érvényességével. Azt a hátoldalon látod, az adott kategória mellett a 11-ben látható dátum a mérvadó, hogy meddig vezethet az ebbe a kategóriába tartozó gépjárműveket. 

A jogosítványt (pontosabban az orvosi alkalmasságot) 50 éves kor alatt 10 évre, 60 éves korig 5 évre, 70 éves korig 3 évre, míg fölötte 2 évre adják meg, ha nincs különösebb egészségügyi indok az érvényességi idő megrövidítésére. Egy 2017-es jogszabály-módosítást követően az újonnan kiadott vagy a meghosszabbított vezetői engedélyek érvényességi ideje egybeesik a személy születésnapjával.

Ha a B-kategóriás jogosítvány meghosszabbítása szükségessé válik, akkor az első körben el kell látogatni a háziorvoshoz, aki elvégzi az alkalmassági vizsgálatot. Ez rendszerint egy kérdéssorból, látásvizsgálatból és nyomásmérésből áll. A vizsgálat díjköteles, ára 50 éves korig 7 200 Ft, 50 és 60 éves kor között 4 800 Ft, 60 és 70 közötti korban 2 500 Ft, utána 1 700 Ft.

A jogosítvány meghosszabbításának következő lépése, hogy a személyes irataiddal, a lejárt vagy lejáró vezetői engedéllyel és az orvostól kapott igazolással ellátható egy okmányirodába. Az ügyintézés szintén díjköteles, ára 4 000 Ft, illetve 1 500 Ft akkor, ha az adott személy már elérte az öregségi nyugdíjkorhatárt, vagy az orvosi alkalmassági szakvélemény érvényessége egy évnél rövidebb. Az összeget postai csekken, vagy a helyszínen bankkártyával lehet rendezni.

Íme egy hasznos videó, ahol Zách Dániel az Alapjarat.hu társfőszerkesztője beszél a jogosítvány árának mértékéről és további alakulásáról:

Ha hasznodra volt ez a cikk, vagy sikeresen vezeted a Carnotie-n az autód szerviztörténetét, értékelj minket a Google segítségével!

Hány évesen szerezted meg a jogosítványodat?

25 éves koromig.
25 éves korom felett.

Forrás:
Police.hu

Tedd zsebre az autód...

... és intézz el mindent, ami az autózással kapcsolatos, kényelmesen, egy helyen!

Regisztrálom az autómat