Céges autó útnyilvántartási szabályai 2022-ben
Melyek az útnyilvántartás szabályai 2022-ben, amelyeket be kell tartanod céges autó használatakor?
Sok esetben kérdés, hogy mikor kell cégautónál útnyilvántartást vezetni és ennek milyen előnyei vannak. Röviden a lényeg az, hogy akkor kell, ha szeretnénk elszámolni az autóval kapcsolatos költségeket vagy azoknak egy részét.
Az áfát olyan arányban lehet visszaigényelni, amilyen arányban a gépjárművet adóköteles termékértékesítéséhez, szolgáltatásnyújtásához használja a vállalkozás - tehát arányosítani kell az üzleti és magáncélú használatot. 2019. január 1-től útnyilvántartás nélkül is levonható az ÁFA 50%-a, amivel jelentős adminisztrációs tehertől szabadulhatnak meg a vállalkozások.
Kötelező adatok az útnyilvántartásban
A törvény szerint az alábbiakat kell kötelezően feltüntetni az útnyilvántartásban:
- üzemi célú futás kezdő és záró kilométeróra-állását;
- a gépjármű típusát ;
- forgalmi rendszámát;
- a fogyasztási normát;
- a kilométeróra-állását az év első és utolsó napján (amennyiben a költségelszámoláshoz szükséges, akkor ezt az adatot havonta kell bejegyezni);
- az utazás időpontját;
- az utazás célját;
- a felkeresett üzleti partnerek megnevezését;
- a közforgalmú útvonalon megtett kilométerek számát.
Kiknek kell útnyilvántartást vezetniük 2022-ben?
- Bér- és nyílt végű lízingelt autók ÁFA visszaigénylése esetén útnyilvántartással kell bizonyítani a céges, illetve magánutak arányát. A céges rész után lehet csak arányosan visszaigényelni az ÁFA-t. Átalányadóval 50%-ot, míg útvonal nyilvántartással 90-100% igényelhető vissza.
- Magánszemély (egyéni vállalkozó) a jövedelemszerző tevékenységéhez használt saját autó költségelszámolásához szabályos útnyilvántartás vezetésére kötelezett, ha nem az 500 km-es átalányadózást választja. Ebben az esetben cégautóadót is fizetnie kell.
- Ha a háziorvos szabályos útnyilvántartás vezetésével bizonyítja útjait, akkor mentesül csak a cégautóadó megfizetése alól.
- Cégeknek és céges tulajdonban lévő személyautókra nem kötelező az útnyilvántartás vezetése, de a költségek bizonyításához mégis ajánlott az útnyilvántartás vezetése, azt a NAV is sokszor kéri.
- 3,5 t alatti kishaszongépjárművekre, akik csak saját árut szállítanak: lízing- és dízel ÁFA elszámoláshoz, menetlevél vezetése helyett útnyilvántartással kell igazolni a céges utakat.
Ami még fontos, hogy nem lehet üzleti útnak tekinteni a munkahely és lakóhely közötti utazást, ezért az üzemanyag-felhasználás költségét az útnyilvántartásban szereplő üzleti célból megtett kilométerek alapján lehet csak elszámolni. Azt még érdemes tudni, hogy van két olyan körülmény, amikor gazdasági célú szolgáltatásnak minősül a munkavállaló munkába járása:
- egészségügyi veszélyhelyzet esetén (pl. covid), amikor a munkába járás tömegközlekedéssel nem biztonságos
- ha tömegközlekedéssel a munkába járás sokkal több időt vesz igénybe, mint autóval, akkor a munkáltatónak joga van az által biztosított szállítási szolgáltatás igénybevételére vonatkozó áfát levonásba helyezni, vagyis a munkába járást céges útként elszámolni.
Az üzemanyag elszámolását kormányrendelet szabályozza gépkocsitípusonként és a gépkocsi lökettérfogata szerint. Az üzemanyag áraként a NAV által közzétett ár, vagy a számlák szerinti ár az irányadó.
Cimkék:
Tedd zsebre az autód...
... és intézz el mindent, ami az autózással kapcsolatos, kényelmesen, egy helyen!
Regisztrálom az autómat