Céges autó vásárlás
Mi a különbség a zárt- és a nyíltvégű lízing között, ha céges autót szeretnél finanszíroztatni?
Elsősorban érdemes tisztázni magát a szót, hogy mit is jelent a lízing. A lízing egy olyan eszközfedezetes finanszírozási forma, amikor a finanszírozás teljes futamideje alatt a Lízingbe Adó a finanszírozott lízingtárgy (jármű, gép, berendezés vagy ingatlan) tulajdonosa, azonban lízingdíj fizetése ellenében használatba adja azt a Lízingbe Vevő számára. Mindig a finanszírozó a tulajdonos és a lízingbe vevő az üzembentartó.
A nyíltvégű és zártvégű lízing egy pénzügyi lízing, mely a lízingbe vevő számára mérlegen belüli tétel. Ilyenkor a lízingtárgy bekerül a könyvelésbe, az ügyfél tartja azt nyilván és számolja el az amortizációt és a lízingdíjak kamatát költségként, a mindenkori számviteli törvényeknek megfelelően.
Cégautó finanszírozás - nyíltvégű pénzügyi lízing
A nyíltvégű pénzügyi lízing cégek esetében alkalmazható konstrukció, melynek lényege az ÁFA visszaigénylés, vagyis a törlesztőrészletek tőketartalmának ÁFÁ-jának visszaigénylését teszik lehetővé. Az induló befizetés általában 20%-50% között alakul, a futamidő pedig 12-84 hónap.
Az ügyfelet vételi jog illeti meg az eszközre, így az autó a futamidő lejártával megvásárolható maradványértéken, ami a jármű hasznos élettartama végén becsült piaci értéket jelenti. Ha ez jelentős, akkor az nullának is tekinthető, azonban a magyar számviteli törvény nem engedélyezi a negatív maradványértéket. Ha a lízingbe vevő nem él a vásárlással, tőle és a lízingbe adótól független harmadik személy is megvásárolhatja a gépjárművet.
A nyíltvégű lízing további jellemzői
● A lízingdíj kamatrésze költségként elszámolható.
● Útnyilvántartás vezetése nélkül csak az ÁFA 50%-a igényelhető vissza. Amennyiben a cég több ÁFÁ-t szeretne visszaigényelni, akkor útnyilvántartással a gépjármű valós céges használatát igazolnia kell, így annak arányában igényelhető vissza az ÁFA.
● Induló vagy kezdőrészletből visszaigényelhető az ÁFA.
● Minden egyes törlesztőrészlet tőketartalmának ÁFÁ-ja visszaigényelhető.
● A lízingbevevő jogosult az értékcsökkenés elszámolására.
● Autócsere lehetőség a futamidő végén, ugyanis az ügyfélnek nincs vásárlási kötelezettsége.
● Új és használt gépjárművekhez is igénybe vehető finanszírozási forma.
● Egyéni és társas vállalkozás számára is elérhető, amennyiben a gépjárműről a lízingcég felé kiállított számla teljes ÁFÁ-s.
● Az ÁFA visszaigénylés szabálya ebben az esetben így alakul: amennyiben nem vezetnek útnyilvántartás, úgy csak az áfa %-a igényelhető vissza. amennyiben többet szeretnének visszaigényelni, útnyilvántartással igazolni kell az autó valós céges használatát szemben a magán használattal. ennek arányában lehet áfát visszaigényelni, azaz ha 100 km-ből igazoltan 80 km céges használat, akkor az áfa 80%-a igényelhető vissza.
Cégautó finanszírozás - zártvégű pénzügyi lízing
A zártvégű pénzügyi lízing abban tér el a sima autóhiteltől, hogy itt a futamidő alatt a forgalmi engedélyben és a törzskönyvben a lízingbeadó szerepel, a lízingbevevő pedig csak üzembentartó, tulajdonos csak a szerződés lejáratával lesz. Magánszemélyek és vállalkozások is igényelhetik a zártvégű lízinget, ahol a minimum kezdő befizetés 20%, a futamidő pedig 12-84 hónap.
A zártvégű lízing további jellemzői:
● Új és használt gépjárművekhez is igénybe vehető finanszírozási forma.
● A futamidő alatt a lízingbeadó a tulajdonos, a lízingbevevő pedig az üzembentartó.
● Az összes lízingdíj és egyéb felmerülő tartozás kiegyenlítése után a lízingbevevő automatikusan tulajdonjogot szerez.
● A vállalkozás a beruházást külső forrással tudja megoldani.
● A lízingügylet elsődleges biztosítéka maga a lízingtárgy.
Ha hasznodra volt ez a cikk, vagy sikeresen vezeted a Carnotie-n az autód szerviztörténetét, értékelj minket a Google segítségével!
Lízingelsz cégautót?
Cimkék:
Tedd zsebre az autód...
... és intézz el mindent, ami az autózással kapcsolatos, kényelmesen, egy helyen!
Regisztrálom az autómat