Tudástár / Cégautó / Minden, amit tudni akartál a tartós bérletről, más néven az operatív lízingről!

Minden, amit tudni akartál a tartós bérletről, más néven az operatív lízingről!

2022.10.06.


Tartós bérlet: mit jelent? Miért a cégednek? Miért éri ez meg neked? Tartós bérlet előnyök és hátrányok

Ha szeretnél a céged számára gépjárműveket venni, akkor muszáj a tartós bérletet (más néven operatív lízinget) is figyelembe venned. Ennek a finanszírozási formának is megvannak a maga előnyei és hátrányai, de nézzük is őket sorban.

Az operatív lízing egy olyan finanszírozási forma, melyben a céged által használni/bérelni kívánt gépjárművet a lízingbe adó, jellemzően a flottakezelő beszerzi és tartós bérletbe adja a cégednek. Nem egy kimondott finanszírozási termék, hiszen itt a bérlő/lízingelő csak tartósan bérli az eszközt.

Nem is tartozik a jelenlegi Hitelintézeti és Pénzintézeti Törvény, röviden HPT alá, mert ez egy sima polgárjogi bérleti szerződésre alapul. Az eszköz a bérbeadó könyveiben szerepel, ő fizet meg utána minden közterhet, melyeket egy összegben, havi bontásban bérleti díj formájában számlázza ki a bérlő felé.

tartós bérlet a céges autó finanszírozásához
Miért éri meg a tartós lízing?

Miért a cégednek? Mi a tartós bérlet fogalma? Miért éri ez meg nekem? Ilyen és ehhez hasonló kérdések merülhetnek fel az előző sorok olvasása alatt, íme a válaszok!

Mi a tartós bérlet fogalma?

Minden olyan bérlet, aminek a futamideje meghaladja az egy gazdasági évet, tartós bérletnek nevezzük. Fontos, hogy a jármű soha nem lesz a bérlő tulajdona, de még az üzembentartásába sem kerül, egyszerűen a folyamatos teljesítés szabályai szerint a költségét (amortizáció + adók + biztosítások + egyéb) a bérbeadó által kiállított számla ellenében téríti meg.

Miért a cégednek?

Ezt a konstrukciót jellemzően vállalkozások veszik igénybe, mert alapvetően áfával terhelt termék, melyet csak a vállalkozások tudnak visszaigényelni, illetve azért, mert ha a futamidő végén nem tart igényt a bérlő a gépjárműre ilyen-olyan formában, akkor azt a bérbeadó visszaszármaztatja (pl. TESCO - üzletkötői autók, több százat bérel és a bérlet végén nem kell neki a jármű, hanem újat kér helyette).

Miért éri ez meg neked?

Amennyiben vállalkozó vagy, tudsz áfát visszaigényelni (adott a lehetőség és van is befizetendő áfád), illetve nem akarsz bajlódi az üzemeltetés során felmerülő gondokkal (autógumi cserék, szervizek figyelése, amortizáció, stb.) és a futamidő végén nincs szükséged a járműre, úgy a bérletet neked találták ki. Nem olcsó termék, ha összességében figyelembe vesszük a költségeket, de mindenképpen egy kényelmi és szükség szolgáltatásról is van szó (szükséget egy nagyobb flotta esetében értem).

A tartós bérlet termék előnyeit és hátrányait az alábbiakban sorakoztatjuk fel.

Tartós bérlet előnyök

A tartós bérlet előnyei a következők:

  • jelenleg ma Magyarországon a nyíltvégű pénzügyi lízingen kívül ennek a konstrukciónak igényelhető vissza az ÁFÁ-ja a személygépjárművek körében (100%-ban);
  • kényelmi szolgáltatás, nincs gondja a bérlőnek az üzemeltetési problémák megoldására;
  • a futamidő végén nem kell bajlódni a gépjármű eladásával, egyszerűen visszaadható a bérbeadó részére;
  • nem terheli a vállalat finanszírozhatósági megítélését, bonitásvizsgálat során nem jelentkezik hosszú lejáratú kötelezettségként;
  • a bérleti díj teljes egészében elköltségelhető üzemeltetési költségként, ezzel áttételesen csökkenthető a vállalat eredménye, így az egyes adófizetési kötelezettsége is.

Tartós bérlet hátrányok

A tartós bérlet hátrányai pedig az alábbiak: 

  • viszonylag drága termék, nem minden esetben jár vele jobban a vállalkozó, mintha maga üzemeltetné és finanszíroztatná a gépjárművet;
  • a bérbeadó különböző feltételeket köthet a használtatban (személyek, területek, stb.);
  • vállalkozásoknak is csak akkor éri meg, ha magas a bevétel-költség aránya.

Amennyiben érdekel a tartós bérlet, mint termék keresd a Magyar Autókereskedőház Zrt. kollégáit, akik készségesen nyújtanak segítséget, és eligazítanak a finanszírozás útvesztőiben.

Ha hasznodra volt ez a cikk, vagy sikeresen vezeted a Carnotie-n az autód szerviztörténetét, értékelj minket a Google segítségével!

Milyen tulajdonban vannak a céges autóid?

Saját tulajdonban vannak.
Tartós bérlettel használom őket / lízingelem / hitellel vettem.

Tedd zsebre az autód...

... és intézz el mindent, ami az autózással kapcsolatos, kényelmesen, egy helyen!

Regisztrálom az autómat